Ποδηλασία Δρόμου: Στην 5η θέση ο Παπαγγελής στο παγκόσμιο πρωτάθλημα (pics)

Ακόμη μια επιτυχία καταγράφει την εφετεινή χρονιά ο Νίκος Παπαγγελής, καθώς μετά την 4η θέση στην ατομική χρονομέτρηση στους πρόσφατους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, τερμάτισε στην 5η θέση στον κόσμο.

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου, το οποίο διεξάγεται στην Ζυρίχη της Ελβετίας, ο αθλητής του Ηρόδικου έτρεξε σήμερα (24/9) στην κατηγορία C2 και με χρόνο 25:05.54 πήρε την 5η θέση.

papaggelisA

Τον ξεπέρασαν μόνο ο «αργυρός» στο Παρίσι Βέλγος Εβούντ Βρομάντ, ο οποίος στη Ζυρίχη ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, με χρόνο 23:13.58. Ο «χρυσός» στο Παρίσι Γάλλος Αλεξάντρ Λιοτέ, ήρθε 2ος με χρόνο 23:33.76 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Βρετανός Μάθιου Ρόμπερτσον με χρόνο 24:17.80. Στην 4η θέση ο Ιάπωνας Σότα Καβαμότα με χρόνο 24:43.77.

Την προσεχή Παρασκευή (27/09) ο Νίκος Παπαγγελής θα προσπαθήσει στον αγώνα δρόμου να κατακτήσει ένα μετάλλιο.

12ος ο Φουτρής
Στην κατηγορία Τ2 ανδρών, του παγκοσμίου πρωταθλήματος, στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης, έτρεξε και ο Δημήτρης Φουτρής. Ο αθλητής του Ιωνά Α.Σ. ΑμεΑ, τερμάτισε στη 12η θέση με χρόνο 25:20.80.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός Φήλιξ Μπάροου με χρόνο 16:28.66, το αργυρό ο Βέλγος Τιμ Κέλεν με χρόνο 17:03.50 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Αμερικανός Ντένις Κόνορς με χρόνο 17:04.39.

foutrisa

Την προσεχή Παρασκευή (27/09) αγωνίζεται και ο Δημήτρης Φουτρής στον αγώνα δρόμου στην κατηγορία του Τ2.

Μαζί με τους δύο αθλητές στην ελβετική πόλη βρίσκονται οι συνοδοί τους Δημήτρης Σκιντζής και Γιώργος Γκούντας, αντίστοιχα.