Showdown: Οι νικητές και οι νικήτριες του Πανελληνίου πρωταθλήματος Σόουνταουν (pics)

Αν θέλετε να θυμηθείτε τα εφηβικά σας χρόνια, το Σόουνταουν είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία. Μπορεί να λείπουν οι ξύλινες φιγούρες των ποδοσφαιριστών, αλλά το τραπέζι που διεξάγονται οι αγώνες καθώς και ο τρόπος που επιτυγχάνεται το γκολ, θα σας θυμίσει τα χρόνια της εφηβείας.

Showdownfasi2

Ένα γρήγορο άθλημα με τους αθλητές και αθλήτριες με οπτική αναπηρία να ακολουθούν τον ήχο από το μπαλάκι και να προσπαθούν να πετύχουν το γκολ, στο τέρμα από plexiglass.

Showdown goal

Με συναρπαστικό θέαμα και παιχνίδια υψηλού επιπέδου ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Showdown, στη Θεσσαλονίκη και την αίθουσα Τύπου του Καυτανζογλείου Σταδίου.
Το πρωτάθλημα που διοργάνωσε η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες (ΕΑΟΜ-ΑμεΑ) αποτέλεσε την πρακτική άσκηση των εθνικών κριτών, που παρακολούθησαν το σεμινάριο, του πρωτοεμφανιζόμενου στη χώρα μας αθλήματος. Το σεμινάριο διεξήχθη την Παρασκευή (12/7), στο χώρο που πραγματοποιήθηκε και το πανελλήνιο πρωτάθλημα, με εισηγητή τον διεθνή κριτή μέλος της Επιτροπής Διαιτησίας της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας IBSA, Dāvids Eļjaševičs και ήταν μία εξαιρετική ευκαιρία και εφόδιο για τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες, ώστε να κατανοήσουν καλύτερα το άθλημα. Στον Λετονό διεθνή κριτή η ΕΑΟΜ-ΑμεΑ απένειμε και τιμητική πλακέτα, για τη συμβολή του στη διεξαγωγή του Σεμιναρίου, αλλά και του πανελλήνιου πρωταθλήματος 2024.

Showdown kritis
Οι αγώνες διεξήχθησαν με την υποστήριξη εξοπλισμού από το σωματείο της Α.Ε.Τ. Πυρσός και κρίθηκαν στους αγώνες της 1ης φάσης στα 2 νικηφόρα σετ, ενώ στον τελικό στα 3 νικηφόρα σετ.

Showdown krites

Οι αγώνες

Μετά από τους πολύ δυνατούς αγώνες του Α’ γύρου στον Α’ ημιτελικό αγωνίστηκε ο 1ος του Α’ Ομίλου (Παπαδόπουλος) με τον 2ο του Β’ Ομίλου (Άλλα), ενώ ο 2ος ημιτελικός αποτέλεσε «οικογενειακή υπόθεση» με τον Γιώργο Τοκατλίδη (1ος Β’ ομίλου) να κοντράρεται με τον αδελφό του Χαράλαμπο (2ος Α’ Ομίλου), για μια θέση στον τελικό.

Showdown men

Η 5η θέση κρίθηκε στα χαρτιά, άνευ αγώνα 2-0 σετ (11-0, 11-0) υπέρ του Δημήτρη Φεϊμογλου καθώς ο Θανάσης Χασιώτης αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού.

Showdownfasi4

Στο «μικρό» τελικό νικητής ήταν ο Αντρέας Άλλα, με ανατροπή καθώς έχασε το 1ο σετ, αλλά στη συνέχεια πήρε τα άλλα δύο και ας συγκέντρωσε λιγότερους πόντους, στο σύνολο, καθώς μετρούν τα νικηφόρα σετ.
Στον τελικό ο Γιώργος Παπαδόπουλος κοντραρίστηκε με τον Γιώργο Τοκατλίδη με τον αθλητή της Κλειώς Θεσσαλονίκη, να κατακτά τον τίτλο με 3-2 σετ, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές στην κατάκτηση των σετ.

Showdown women

Στις γυναίκες ο τίτλος κρίθηκε μεταξύ δύο αθλητριών του Πυρσού, με τη Μαρκέλα Ισμαήλ να είναι η νικήτρια με 3-1 σετ.