Ο Β` αντιπροέδρος της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες, Στέφανος Φασιάς, η έφορος αθλημάτων IBSA, Θωμαίς Θεοδωρίδου, ο έφορος αθλημάτων IWAS, Παναγιώτης Καδδάς αλλά και η ομοσπονδιακή προπονήτρια του στίβου, Χρυσούλα Ορφανού, εκπροσώπησαν την ΕΑΟΜ-ΑμεΑ στους «2ους Αγώνες Φιλίας» που πραγματοποιήθηκαν στο ΔΑΚ Δ. Βικέλας στο Μακροχώρι Ημαθίας.
Η διοργάνωση τελούσε υπό την αιγίδα της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ ενώ είναι ενταγμένη στο αναπτυξιακό πρόγραμμα της ομοσπονδίας. Συμμετείχαν συνολικά 335 αθλητές, μαθητές και άτομα με αναπηρίες, σε μια ανεπανάληπτη στιβική εμπειρία.![280228837 5154143741288640 2306176902387880277 n](/portal/images/280228837_5154143741288640_2306176902387880277_n.jpg)
Οι 2οι Αγώνες Φιλίας, τους οποίους διοργάνωσε το Αθλητικό Σωματείο ΑμεΑ Νομού Ημαθίας «ΑΙΓΕΣ ΒΕΡΓΙΝΑ», έγιναν με τη θεσμική συνεργασία του ΚΑΠΑ Δήμου Βέροιας.
![280374238 5154137811289233 3506843949679344192 n](/portal/images/280374238_5154137811289233_3506843949679344192_n.jpg)
Το πρόγραμμα περιελάμβανε τα εξής αγωνίσματα: 50μ Αγοριών και Κοριτσιών για ηλικίες μέχρι 12 ετών για τα άτομα με αναπηρίες και τυπικής εκπαίδευσης από 13 ετών και πάνω θα είναι 100μ , 200μ, 400μ, 800μ, 1500μ, Μήκος, Σφαίρα, Σκυταλοδρομίες και Μπαλάκι.