Ένα παγκόσμιο ρεκόρ, στο άλμα εις μήκος Τ62, πέτυχε με μεγάλη επίδοση και άλμα στα 7,23μ. ο Στέλιος Μαλακόπουλος, στο μίτινγκ JUMP OFF- Das Springermeeting, που διεξήχθη στη Βρέμη της Γερμανίας. Κατέρριψε έτσι το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ με 7,04μ. που είχε πετύχει στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, του Τόκιο.
![malakopoulos record2](/portal/images/arthra/2023/May/malakopoulos_record2.jpg)
Μετά την πολύ μεγάλη επίδοση ο αθλητής της Ελπίδα Θεσσαλονίκης, μίλησε στην ιστοσελίδα της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ τόσο για το σπουδαίο ρεκόρ όσο και για τα επόμενα σχέδια του: « Ήταν κάτι που η αλήθεια είναι πως πίστευα πως θα συμβεί φέτος. Έχω δουλέψει πολύ για αυτό με απώτερο σκοπό μια διάκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που γίνεται φέτος τον Ιούλιο στο Παρίσι».
![malakopoulos record3](/portal/images/arthra/2023/May/malakopoulos_record3.jpg)
Όσο για τους επόμενους αγώνες πριν το Παγκόσμιο τόνισε: «Συνεχίζω τις επόμενες εβδομάδες και θα αγωνιστώ ακόμα 3-4 φορές. Επόμενος αγώνας αύριο (Σάββατο, 20/5), στο «Paralympic Meeting of L´Hospitalet», στη Βαρκελώνη».