World Para Athletics Grand Prix Dubai 2023: Αργυρό μετάλλιο ο Στεφανουδάκης (pic)

Ένα αργυρό μετάλλιο, για τα ελληνικά χρώματα, είχε η πρεμιέρα του πολύ δυνατού Grand Prix, που διεξάγεται στο Ντουμπάι έως την 1η Μαρτίου.

Το μετάλλιο κατέκτησε ο Μανώλης Στεφανουδάκης στο ακόντιο F54, με βολή στα 27,47μ., που πέτυχε στην τελευταία του προσπάθεια, που αποτελεί και όριο για το παγκόσμιο του Παρισιού.

Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης στην κορίνα (club 397g. F32/51) με βολή στα 23,82μ. που πέτυχε στη 2η του προσπάθεια, ήταν τελικά 7ος .

Στα αγωνίσματα των γυναικών η Σουλτάνα Κεραμύδα στη σφαίρα (F57), έριξε 6,53μ. στη 2η της προσπάθεια και τερμάτισε στην 9η θέση.

H Δήμητρα Διαλεχτή Μεσσίνη στα 100μ στην κατηγορία Τ12 τερμάτισε 2η,  στην 1η σειρά και συνολικά κατετάγη 4η με 14.12 (+1,1) και έπιασε το όριο για το παγκόσμιο, που θα διεξαχθεί φέτος στο Παρίσι (όριο 14.30), τον Ιούλιο.