Στα πέναλτι κρίθηκε ο τίτλος του πρωταθλητή, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου τυφλών με τελικό νικητή, τον Πυρσό.
Στον αγώνα που διεξήχθη σήμερα (Κυριακή, 19/5), στο Γήπεδο «Στρ. Χατζηαποστολίδης», στο ΕΑΚΘ Μίκρας, ο Πυρσός επικράτησε στα πέναλτι του Κεραυνού 2-1, με τον κανονικό αγώνα να έχει λήξει 0-0.
![BlindFoot241](/portal/images/arthra/2024/May/BlindFoot241.jpg)
Για τους νικητές τα εύστοχα πέναλτι εκτέλεσαν ο Παρασκευάς Αμπατζής, και ο Δήμος Ζαχαρός. Για τους φιναλίστ του τελικού ευστόχησε ο Σώστης Καραγιαννόπουλος.
Στο γήπεδο της Μίκρας, παραβρέθηκαν, για να παρακολουθήσουν τον τελικό, ο υπεύθυνος ποδοσφαίρου τυφλών της IBSA, Ηλίας Μάστορας, εκπροσωπώντας τον Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολο Τζιτζικωστα, ο τομεάρχης ευαισθητοποίησης κατά της αθλητικής βίας Αριστείδης Καμπανός και εκπροσωπώντας τον Δήμαρχο Θεσσαλονίκης Στέλιο Αγγελούδη, η ειδική σύμβουλος θεμάτων αναπηρίας του Δήμου Σοφία Σκαμπαρδώνη.
![BlindFoot24](/portal/images/arthra/2024/May/BlindFoot24.jpg)
Το πρωτάθλημα διοργάνωσε η ΕΑΟΜ-ΑμεΑ με την υποστήριξη του ΚΕΑΤ.