Με απόλυτη επιτυχία έπεσε η αυλαία, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παρά-Μπάντμιντον, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», στην Αλεξανδρούπολη.
Οι αθλητές και οι αθλήτριες παρουσίασαν υψηλού επιπέδου θέαμα στους αγώνες που διεξήχθησαν σε συνεργασία της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ και του Δήμου Αλεξανδρούπολης.
![Parabada agonas3](/portal/images/arthra/2024/May/Parabada_agonas3.jpg)
Αγωνιστικά με 7 κατηγορίες ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα, Ανδρών SL3, Ανδρών SL4, Ανδρών SU5, Γυναικών SU5, Ανδρών WH2, MAX8MD, MAX8 XD.
![Parabada agonas](/portal/images/arthra/2024/May/Parabada_agonas.jpg)
Αναλυτικά οι πρώτοι ανά κατηγορία:
Ανδρών SL3: Μιχάλης Ραγκούσης (Μέγας Αλέξανδρος 94), Θωμάς Αριστοτέλης Καραγιάννης (Εν Σώματι Υγιεί), Ιωάννης Δημητρακόπουλος (Εν Σώματι Υγιεί), Φώτης Ντεφίδης (Κότινος).
Ανδρών SL4: Οδυσσέας Μουλάς (Αετοί Αθήνας), Κωνσταντίνος Γώττας (Ηρόδικος), Ιάσωνας Γαντές (Μεγαλόνησος).
Ανδρών SU5: Δημήτρης Λίτσιος (Ιωνάς), Παναγιώτης Καραμανλίδης (Κότινος), Γιώργος Λούκας (Εν Σώματι Υγιεί)
Ανδρών WH2: Επαμεινώνδας Σταμάτης (ΑΣ Ήφαιστος Πάτρας), Νίκος Γαστεράτος (Παναθηναϊκός), Παναγιώτης Χριστόφορος (Παναθηναϊκός), Ιωάννης Παπαϊωάννου (Παναθηναϊκός).
![Parat Badminton aponomi3](/portal/images/arthra/2024/May/Parat_Badminton_aponomi3.jpg)
Γυναικών SU5: Άννα Μουρατίδου (Κότινος), Σωτηρία Χαριτίδου (Ηρόδικος), Ελένη Καμπούρη (Ιωνάς).
![Parat Badminton aponomi4](/portal/images/arthra/2024/May/Parat_Badminton_aponomi4.jpg)
MAX8MD: Ιάσωνας Γαντές (Μεγαλόνησος)- Οδυσσέας Μουλάς (Αετοί Αθήνας), Κωνσταντίνος Γώττας (Ηρόδικος)- Μιχάλης Ραγκούσης (Μέγας Αλέξανδρος 94), Δημήτρης Λίτσιος (Ιωνάς)- Φώτης Ντεφίδης (Κότινος), Ιωάννης Δημητρακόπουλος- Γιώργος Λούκας (Εν Σώματι Υγιεί).
MAX8 XD: Φώτης Ντεφίδης- Άννα Μουρατίδου (Κότινος), Θωμάς Αριστοτέλης Καραγιάννης (Εν Σώματι Υγιεί)- Σωτηρία Χαριτίδου (Ηρόδικος), Ιωάννης Δημητρακόπουλος (Εν Σώματι Υγιεί)- Ελένη Καμπούρη (Ιωνάς).
![Parat Badminton aponomi5](/portal/images/arthra/2024/May/Parat_Badminton_aponomi5.jpg)
Μικρά μικρά από την Αλεξανδρούπολη
Το διήμερο των αγώνων στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», βρέθηκε ο δήμαρχος Αλεξανδρούπολης Γιάννης Ζαμπουκης και ο αντιδήμαρχος Αθλητισμού Κοινωνικής Αλληλεγγύης και πολιτικής προστασίας Ηλίας Δαστερίδης. Παρόντες ο πρόεδρος και ο ταμίας αντίστοιχα, του τοπικού σωματείου ΑμεΑ Κότινος, Γιάννης Τόπτσης και Ειρήναρχος Κεμανετζής. Παρούσα στους αγώνες επίσης και η γενική γραμματέας της ΕΟΦΣΑ Βίκυ Κοϊνάκη.