Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Βίκος Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παρά-κολύμβησης Νέων-Νεανίδων και Παίδων-Κορασίδων, που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο (6-7/4), στο Ποσειδώνιο Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης.
![Swinneon2nday2](/portal/images/arthra/2024/April/Swinneon2nday2.jpg)
Οι επιδόσεις των νεαρών κολυμβητών και κολυμβητριών άφησαν αισιόδοξα μηνύματα και έδειξαν ότι υπάρχει πολύ και καλό μέλλον στο άθλημα.
Εκτός συναγωνισμού συμμετείχαν ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης και η Μαρία Τσάκωνα, επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή κατάσταση, που βρίσκονται ενόψει και του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που θα διεξαχθεί μέσα στον Απρίλιο, στη Μαδέιρα. Ο «χρυσός» παραολυμπιονικης και η «αργυρή» παγκόσμια πρωταθλήτρια έκαναν και απονομές στους νεαρούς κολυμβητές και κολυμβήτριες, οι οποίοι τους αποθέωσαν.
![Swinneon2nday3a](/portal/images/arthra/2024/April/Swinneon2nday3a.jpg)
Από τους εκπροσώπους της Πολιτείας, το διήμερο των αγώνων βρέθηκαν στο Ποσειδώνιο για να παρακολουθήσουν τους αγώνες και να κάνουν τις απονομές στους νικητές και τις νικήτριες, o αντιπεριφερειάρχης Υποδομών και Δικτύων Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, Πάρις Μπίλλιας και η αντιπεριφερειάρχης Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Μελίνα-Μαρία Δερμεντζοπούλου, εκπροσωπώντας τον περιφερειάρχη κεντρικής Μακεδονίας Απόστολο Τζιτζικώστα, καθώς και η αντιδήμαρχος Αθλητισμού Δήμου Θεσσαλονίκης Κούλα Γιαννακίδου.
![Swinneon2nday4a](/portal/images/arthra/2024/April/Swinneon2nday4a.jpg)
Επίσης, ο πρόεδρος του σωματείου Α.Σ. ΑμεΑ Ελπίδα Θεσσαλονίκης, Γιώργος Μαζαράκης και ο κ. Μαυροπετσάκης έφορος του Πανσερραϊκού ΑμεΑ. Την ΕΑΟΜ-ΑμεΑ εκπροσώπησε ο Β’ Αντιπρόεδρος Στέφανος Φασιάς.
![Swimneonxorigoia](/portal/images/arthra/2024/April/Swimneonxorigoia.jpg)
Τα πλήρη αποτελέσματα του Βίκος Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παρά-κολύμβησης Νέων-Νεανίδων και Παίδων-Κορασίδων, μπορείτε να τα δείτε εδώ