Με τρία όρια για το Παγκόσμιο του Μάντσεστερ, αλλά και τους Παραολυμπιακούς του Παρισιού και πολλά πανελλήνια ρεκόρ ανδρών-γυναικών, αλλά και των υπόλοιπων ηλικιακών κατηγοριών έπεσε η αυλαία της πρώτης ημέρας, του Βίκος Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κολύμβησης ΑμεΑ.
![geniki patoulis](/portal/images/arthra/2023/May/geniki_patoulis.JPG)
Η Φανουρία Μαρία Τζιβελέκη (Καστελλάνοι) στα 200μ. μικτή SM5 με χρόνο 4:44.41 έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο και τους Παραολυμπιακούς.
![lyberis2](/portal/images/arthra/2023/May/lyberis2.JPG)
Τα άλλα δύο όρια τα πέτυχε ο Νίκος Κόντου (Ηρόδικος) στα 100μ. ύπτιο S1, με 3:59.05 και στο αντίστοιχο 50άρι του αγωνίσματος με 1:51.11. Πολλά πανελλήνια ρεκόρ έγιναν στις μικρές ηλικιακές κατηγορίες και αυτό δείχνει ότι υπάρχει πολύ μέλλον στο άθλημα της κολύμβησης ΑμεΑ.
![skilos](/portal/images/arthra/2023/May/skilos.jpg)
Τα αποτελέσματα της 1ης ημέρας καθώς και τις συμμετοχές της αυριανής (Κυριακή, 28/5), 2ης και τελευταίας ημέρας του Βίκος Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ, μπορείτε να τα δείτε εδώ
![Ionas](/portal/images/arthra/2023/May/Ionas.jpg)
Μικρά-μικρά από το ΟΑΚΑ
-Πρώτη ημέρα του Βίκος Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ και ήταν όλοι εκεί, για να παρακολουθήσουν τους αγώνες και να κάνουν τις καθιερωμένες απονομές, στους νικητές. Η συνδιοργανώτρια Περιφέρεια Αττικής με την παρουσία τόσο του Περιφερειάρχη Αττικής Γιώργο Πατούλη, αλλά και της Αντιπεριφερειάρχη Βόρειου Τομέα Αθηνών Λουκίας Κεφαλογιάννη. Παρούσα και η Συνεργάτης Αθλητισμού του Περιφερειάρχη Αττικής Χριστίνα Γαλανοπούλου.
![proedros](/portal/images/arthra/2023/May/proedros.JPG)
-Παρούσα η βουλευτής της ΝΔ στο Βόρειο Τομέα, αλλά και άνθρωπος του αθλητισμού και της δημοσιογραφίας Άρια Αγάτσα.
=Στο Κλειστό Κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ παρακολούθησε από κοντά τους αγώνες ο Brand&Media manager της Βίκος Α.Ε. Ηλίας Λυμπέρης και ο επιστημονικός υπεύθυνος για το πρόγραμμα Διοίκησης Αθλητισμού του Μητροπολιτικού Κολλεγίου Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης.
![proedros vikos](/portal/images/arthra/2023/May/proedros_vikos.JPG)
-Την Ομοσπονδία εκτός από την πρόεδρο Ιωάννα Καρυοφύλλη εκπροσώπησαν ο Β΄ Αντιπρόεδρος Στέφανος Φασιάς, η γενική γραμματέας Κωνσταντίνα Σωτηριάδη, η ταμίας Ελένη Καλογεροπούλου, η αναπληρώτρια ταμίας Θωμαή Θεοδωρίδου, ο ειδικός γραμματέας Εμμανουήλ Μακρίδης. Επίσης, ο έφορος των Εθνικών Ομάδων Κωνσταντίνος Σιάχος, ο έφορος Αθλημάτων IWAS Παναγιώτης Καδδάς, η έφορος Αθλημάτων VIRTUS Γεωργία Παναγιωτοπούλου και ο πρόεδρος της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής και μέλος του Δ.Σ. της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ Γιώργος Καπελλάκης