Δύο χάλκινα μετάλλια ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων αρσιβαριστών στο Ντουμπάι, όπου συμμετείχαν στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Άρσης βαρών σε πάγκο, που φιλοξενήθηκε στην πρωτεύουσα των Ενωμένων Αραβικών Εμιράτων (22- 30/8). Σε ένα πολύ δυνατό παγκόσμιο πρωτάθλημα, οι Έλληνες αρσιβαρίστες κατάφεραν και συμπεριέλαβαν τη χώρα μας σε αυτές που κατέκτησαν μετάλλιο, αλλά είχαν και καλά πλασαρίσματα, με δεδομένο τους δυνατούς αντιπάλους τους.
![koyloum3](/portal/images/arthra/2023/September/koyloum3.jpg)
Το πρώτο (χρονικά) χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στην κατηγορία legend -τόσο στην best όσο και στο σύνολο στα (-72κ.)- ο Γκρεμισλάβ Μωυσιάδης και το δεύτερο ο Αναστάσιος Μπάος, στο σύνολο στα +107κ. (13ος στην best με την καλύτερή του επίδοση 203κ.).
![Bako3](/portal/images/arthra/2023/September/Bako3.jpg)
Στην 4η θέση κατετάγη ο Πασχάλης Κουλούμογλου, στα -59κ., στην καλύτερη προσπάθεια (best), ο οποίος παρά το νέο πανελλήνιο ρεκόρ, που σημείωσε με 188κ. (παλαιό δικό του 184κ.) έχασε το μετάλλιο, για ένα κιλό (!) καθώς ο 3ος Αιγύπτιος Μοχάμεντ Ελμενιαβί σήκωσε 189κ.και πήρε το χάλκινο.
![mosxovi2](/portal/images/arthra/2023/September/mosxovi2.jpg)
Στην 5η θέση, στο σύνολο και 10ος στην καλύτερη προσπάθεια τερμάτισε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος, με τρεις έγκυρες προσπάθειες στα 145κ., 150κ. και 155κ. σύνολο 450κ. και τερμάτισε 5ος στο σύνολο και 10ος στην καλύτερη προσπάθεια (best). Τέλος, ο Γρηγόρης Μοσχοβίδης πήρε την 11η θέση στα -49κ.