Με τη βροχή να είναι η μεγάλη «πρωταγωνίστρια» των αγώνων έπεσε η αυλαία του Πανελληνίου πρωταθλήματος Τένις με αμαξίδιο, στα Ιωάννινα. Οι αγώνες διακόπηκαν λόγω βροχής και τις δύο ημέρες της διοργάνωσης, με την τελευταία σήμερα (Σάββατο, 24/6) να χρειαστεί να ολοκληρωθούν σε κλειστό γήπεδο και όχι στα γήπεδα. που είχαν αρχικά προγραμματιστεί.
Οι αθλητές κατάφεραν και προσαρμόστηκαν στις δύσκολες συνθήκες και πρόσφεραν υψηλού επιπέδου θέαμα, παρά τις διακοπές.
![tennis kleisto](/portal/images/arthra/2023/June/tennis_kleisto.jpg)
Αγωνιστικά στον τελικό του ατομικού επικράτησε ο Γιώργος Λαζαρίδης (Διαφοροζω) του Επαμεινώντα Σταμάτη (Ήφαιστος Πάτρας). Το βάθρο συμπλήρωσε ο Κωνσταντίνος Διαλεκτοπουλος (Διαφοροζω).
Στα διπλά την 1η θέση πήραν οι Λαζαρίδης-Διαλεκτοπουλος, τη 2η θέση στο βάθρο κατέλαβαν οι Σταμάτης-Γιαννούδης και στην 3η θέση οι Γαστεράτος- Νικολόπουλος.
![tennis kleisto2](/portal/images/arthra/2023/June/tennis_kleisto2.jpg)
Μικρά μικρά από τα Ιωάννινα
-Τις απονομές στους νικητές έκαναν η αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Θεσσαλονίκης και χρυσή ολυμπιονίκης Βούλα Πατουλίδου, η αναπληρωτής ταμίας της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ Θωμαή Θεοδωρίδου και ο έφορος Αθλημάτων IWAS και μέλος ολομέλειας της ΕΠΕ, Παναγιώτης Καδδάς.
![tennis2](/portal/images/arthra/2023/June/tennis2.jpg)