Με 2-1 επικράτησε η Ουγγαρία της Εθνικής Ελλάδος, τένις με αμαξίδιο, στα πλαίσια του Γ’ Ομίλου, των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου (BNP Paribas World Team Cup) που φιλοξενούνται στην Αττάλεια της Τουρκίας.
![HUN HEL Antalya3](/portal/images/arthra/2023/March/HUN_HEL_Antalya3.jpg)
Στους πρώτους αγώνες η ελληνική αποστολή «μετράει» δύο ήττες και μια νίκη. Αρχικά ο Επαμεινώνδας Σταμάτης ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον Ρόλαντ Νέμεθ (6-1, 6-1). Στη συνέχεια πετύχαμε την ισοφάριση στο σκορ με τη νίκη του Γιώργου Λαζαρίδη επί του Αττίλα Φάρκας με 2-0 σετ (6-2, 7-5), αλλά στη συνέχεια το δίδυμο της Ουγγαρίας Λάζλο Φάρκας και Ρόλαντ Νέμεθ επικράτησε 2-0 (6-0, 6-0) του ελληνικού, που αποτελείτο από τους Κωνσταντίνο Διαλεκτόπουλο και Γιώργο Λαζαρίδη και πήραν …κεφάλι στη βαθμολογία.
![HUN HEL Antalya panigiri](/portal/images/arthra/2023/March/HUN_HEL_Antalya_panigiri.jpg)
Στατιστικά
|
Πόντοι
|
Rubbers
|
Σετ
|
Σετ%
|
Games
|
Games%
|
Ουγγαρία
|
0
|
2-1
|
4-2
|
66.7%
|
31-17
|
64.6%
|
Ελλάδα
|
0
|
1-2
|
2-4
|
33.3%
|
17-31
|
35.4%
|
![HUN HEL Antalya4](/portal/images/arthra/2023/March/HUN_HEL_Antalya4.jpg)
Αύριο με Πολωνία
Οι Έλληνες τενίστες αντιμετωπίζουν αύριο (Παρασκευή, 24/3) τους Πολωνούς, που αγωνίζονται με τους Καμίλ Φάμπισιακ, Τάντεους Κρουζελινσκι, Πιότρ Γιαροζέφσκι και Ντόμινικ Γιάκουμπ Μπούκαλα. Η Πολωνία είχε επικρατήσει στα παιχνίδια της πρεμιέρας του Ομίλου με 2-1 της Ουγγαρίας και προηγείται στον Γ’ όμιλο.